2. časť

Viem, čo potrebujem a čo sa mi páči?

Keď už máme ujasnenú predstavu o našej budúcnosti, mali by sme si dohodnúť stretnutie s architektom, resp. s niekým, kto bude schopný premýšľať nad priestorom a prevádzkou v ňom tak, aby naplnil všetky naše potreby a zohľadnil pri tom finančné možnosti. Netreba sa báť skúsiť osloviť aj viacerých rôznych ľudí a zistiť, či si sadneme aj po osobnostnej stránke. Tvorba domu, a teda domova, totiž nie je otázkou prelistovania jedného katalógu, ale otázkou dlhodobého zrejúceho dialógu.

Nie je to len o obkladoch

Väčšina ľudí si však túto povinnosť vyrieši skratkovite, a to rovnakým spôsobom, ako nakupujú bežný spotrebný tovar. Otvoria si ponuku a vyberajú. Takto tvorené domy síce pokrývajú základnú potrebu, no spravidla mávajú tuctovú dispozíciu, ktorá napríklad nezohľadňuje parametre pozemku alebo je obohatená o nezmyselnú chodbu či izbu využiteľnú raz do roka. A popritom sa kladie zbytočný dôraz na rozhodovanie sa medzi tehlovými alebo kamennými obkladmi okolo okien.

Na druhej strane, v prípade komunikácie s architektom, by tí istí ľudia zistili, že na rovnakej ploche dokážu mať napríklad väčšiu obývaciu miestnosť počas celého roka, ktorá sa v prípade potreby dokáže v určitej časti transformovať na hosťovskú izbu či pracovňu. Alebo si na južnej fasáde vytvoria perfektný teplotný nárazník, ktorý udržuje komfortnú klímu v dome v každom počasí a navyše funguje ako zimná záhrada či výbeh pre domácich miláčikov.

Možností je veľa, vždy záleží od individuálnych potrieb klientov a skúseností architekta. Spolupráca s ním väčšinou prebieha vo viacerých fázach, ktoré sa postupne komunikujú a odsúhlasujú. Tým pádom klient presne vie, na čom je a aký výsledok môže očakávať.

Architektonická štúdia nám dáva odpovede

Celý proces sa začína architektonickou štúdiou, ktorá ešte pred projektom vyrieši odpovede na takmer všetky otázky týkajúce sa budúceho návrhu. Ako napríklad to, ako klient používa svoje bývanie, aký má vzťah ku konkrétnym materiálom, prípadne, ako by sa dali riešiť jednotlivé interiérové prvky. Po tejto fáze dochádza už len k menším zmenám konkrétnych riešení.

Keďže je v architektonickej štúdii všetko vopred odkomunikované, ľahšie sa celý projekt spracováva do potrebnej výkresovej dokumentácie. S týmito výkresmi môže klient osloviť profesie ako vodár, elektrikár, statik, kurenár a ďalšie, aby mu nacenili cenu prác. Architektonická štúdia má tiež tú výhodu, že sa v nej môžu navrhnúť niektoré originálne detaily, napríklad otočná TV stena či posuvný kuchynský ostrov. Architektonická štúdia teda značne zjednodušuje proces výstavby a následne v neskorších štádiách sa vie realizátor jednoduchšie dopracovať k želanému výsledku.

V konečnom dôsledku sa investor aj architekt dopracujú k riešeniu, ktoré bolo od začiatku jasne komunikované, a tak nedochádza k nepríjemným prekvapeniam v podobe neočakávaných výdavkov alebo dodatočných povoľovacích procesov a zmien pred dokončením stavby. To šetrí čas, prostriedky aj energiu.

Navrhovanie má byť proces radosti z tvorby prostredia, ktoré nás bude obklopovať často po celý život. Prečo by sme teda také dôležité rozhodnutie mali stavať na kompromise toho, čo sa nám páči a toho, čo si môžeme dovoliť? Keď si môžeme dovoliť to, čo sa nám páči. Len treba vedieť, ako to dosiahnuť.